ANMA

SİNOP’TA SONER, ÖNER VE GÜNEŞ’İ ANMA ETKİNLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

22 Temmuz 2006 tarihinde Nükleersiz Yaşam Şenliği‘nde Karadeniz‘e verdiğimiz gençlerimizi anma etkinliklerinin Sinop programı gerçekleştirildi. Ankara, Samsun ve Sinop‘tan çok sayıda nükleer karşıtının katıldığı ve Nükleer Karşıtı Platform sekreteryası tarafından oluşturulan anma etkinlikleri, sabah saat 10:30 DA anılarına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı Daha sonra, NKP‘nin açıklaması, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Oda Başkanı Dündar ÇAĞLAN tarafından basına ve kamuoyuna okundu. Açıklamaya nükleer santral kurulmasını protesto eden sloganlar eşlik etti.

Basın açıklamasında;

  • Nükleer santrallerin yeniden gündeme getirilmesinin, ülkenin "enerji ihtiyacı"ndan değil, siyasal bir tercihten kaynaklandığı,
  • Nükleer enerji ile ucuz elektrik üretimi sağlanacağının bir hayal olduğu, Öz kaynaklar açısından potansiyelimizin 2030 yılına kadar yetecekken, nükleer enerji gerekliliğinin açıklamasının olamayacağı,
  • Fransa‘da Temmuz 2008 de meydana gelen üç kazanın, nükleer santrallerin hiç de güvenli olmadığını gösterdiği, insan hayatına önem verilmeyen bir sistemde güvenli diye pazarlanan nükleer santrallerin felaket yaratmasının sürpriz olmayacağı,
  • Nükleer santral ihalesi ile, tehlikenin çok daha yakınımızda olduğu belirtilerek,
  • Türkiye‘de nükleer santrallerin kurulmaması ve ihalenin derhal iptal edilmesi çağrısı yapılarak,

"Nükleere inat yaşasın hayat" şiarıyla Sinop a giden Soner, Öner ve Güneş‘in idealleri ve umutlarının, nükleer karşıtı mücadelede yaşatılacağı vurgulanmıştır.

Soner ,Öner ve Güneş‘ in yol arkadaşları adına hazırlanan metin Yasemin SAYGILI tarafından basına ve kamuoyuna duyurulmuştur.

Basın açıklamasının ardından, sahilde insan zinciri oluşturularak, üç gencimizin anısına denize karanfiller bırakıldı.

Soner, Öner ve Güneş‘in yol arkadaşları, nükleer karşıtları Sinop şehir içinde ve santralin kurulacağı bölgedeki köyde nükleer santralle ilgili broşürleri dağıtarak yöre insanıyla yüz yüze görüşmelerde bulundular.

Sinoplu şair Nevzat ÇELİK, bağlamasıyla Yılmaz KÜÇÜK, Gitarlarıyla Yusuf EROĞLU ve Ozan EROĞLU nun katılımıyla Şiir ve Müzik dinletisi gerçekleştirildi.