BASIN AÇIKLAMALARI

OYAK RENAULT'TA İŞÇİ KIYIMINI DURDURUN

Yaklaşık 10 ay önce tüm ülkeyi saran sektörümüzdeki işçi direnişinin en önemli odaklarından biri olan Bursa Oyak Renault'ta işçi kıyımı yaşanıyor.

Egemenler 2015 nisan mayıs aylarında Renault, Tofaş vb. fabrikalarda başlayan ve işçilerin; Yetkili sendikayı tanımamaları ve kendi temsilcilerini seçmeleri, toplu sözleşmeyi geçersiz kılıp haklarını almaları ile sonuçlanan direnişinin rövanşını alıyor.

Şubat 2016 ortasında yapılması gereken 14 mavi yaka, 2 beyaz yaka temsilci seçimini patron yanlısı adamlarını seçtiremeyeceği için iptal edildi.

Ardından patron eliyle üretim durdurularak fabrikaya polis sokuldu. İşçilerin fabrikaya alınmadığı bu süreçte işçilerin temsilci seçeceği kişiler işten atılmaya başlandı. Arkadaşlarının işten atılmasına karşı çıkan işçiler ise polis marifetiyle dağıtıldı. 24'ü gözaltına alındı. Ama mahkemece serbest bırakıldı.

 Bursa'da yaşanan AKP-MESS-Türk Metal işbirliği ile işçileri sindirme ve susturma operasyonudur.

İşbirlikçi Türk Metal'e boyun eğmeyen işçileri işten atma, işçileri işçilerin değil patronun olan sözde işçi sendikasına mahkum etme operasyonudur.

Ülkeyi kan gölüne çeviren, Doğayı tahrip eden faşist anlayış Renault'ta da işçilere saldırmaktadır.

  • TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası olarak işçilerin haklı direnişini desteklediğimizi,
  • Her zaman emek, demokrasi ve barıştan yana mücadele edenlerle omuz omuza olacağımızı

bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.

TMMOB
METALURJİ VE MALZEME
MÜHENDİSLERİ ODASI