BASIN AÇIKLAMALARI

YİNE KATLİAM, YİNE FAŞİZMİN KARANLIK SALDIRILARI

Ankara'nın merkezi, bakanlıkların ve birçok devlet kurumunun olduğu, günde milyonlarca insanın geçtiği, binlerce polis tarafından gece gündüz korunan, en küçük barışçıl protesto eylemine bile anında müdahale edilen Kızılay Saldırısını kınıyor ve lanetliyoruz.

Hem de böylesi eylemleri biliyor olmasının bizi hiç şaşırtmadığı ABD Büyükelçiliğinin devlet görevlileri ile de paylaştıklarını ifade ettikleri potansiyel eylem ikazına rağmen önlenemedi.

37 insanımızı kaybettik, 100'den fazla yaralı var. ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencimiz Berkay Baş'ı ve ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Hazırlık öğrencisi Ozancan Akkuş'u da bu karanlık saldırıda kaybettik. Yaralıların en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmaları dileğiyle katledilenlerin yakınlarına ve tüm halkımıza baş sağlığı diliyoruz.

Beş ayda üçüncü bomba patladı. 10 Ekim, 17 Şubat ve 13 Mart. Hem de Ankara'nın kalbinde. Canlı bombalar Ankara'da cirit atıyor. Devlet kendini koruyamıyor. Halkın can ve mal güvenliği yok. Sabah evinizden çıkarken akşam tek parça ve sağlıklı döneceğiniz garanti değil.

Yaratılmaya çalışılan korku, tedirginlik ve yılgınlıktır. Patlatılan her bomba sıkılan her kurşun ülkemizi giderek karanlığa sürüklüyor. Faşizm tüm ülkede korku ve yılgınlığı egemen kılmaya çalışıyor. Buna izin vermeyeceğiz.

Alışmayacağız ve unutmayacağız.
Her şeye ama her şeye rağmen barış ve demokrasi savunmaya devam edeceğiz.

TMMOB METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU