BASIN AÇIKLAMALARI

DEMOKRASİYİ BÜTÜN ANTİDEMOKRATİK GÜÇLERE KARŞI KARARLILIKLA SAVUNACAĞIZ

Demokrasiyi ihlal eden, emperyalizmin güdümünde sömürü ve zulüm düzenini savunan güçler arası iktidar kavgası sonucunda Türkiye bir kez daha bir darbe girişimi yaşadı. Bu durum, Erdoğan-AKP rejiminin ülkemizi sürüklediği demokrasi dışı ortamın sonucudur.

Açık ki çatışmanın tarafları demokrasi dışı yollarda mutabıktırlar. Mevcut durumun müsebbibi, iktidar ve eski koalisyon ortaklarıdır. Bu güçler şu anki rejimin yollarına birlikte taşlar döşediler ve el birliği ile ülkemizi mahvettiler.

Darbe girişiminin ardından camilerden okunan, medyadan yayılan ve telefonlara gönderilen mesajlarla adeta cihat çağrıları yapılmaktadır. Türkiye, mevcut durumu derinleştirecek, açık bir diktatörlüğe vardırılmak istenen yeni bir kaotik sürece girmiştir. Bu süreçten arzulanan açık bir diktatörlük, açık bir faşizm ve başkanlık rejimidir.

Ülkemiz yıllardır tam da emperyal güçlerin istediği gibi "sürdürülebilir istikrarsızlık" yaşamaktadır. Darbe girişimi başladığından beri ülkede başkaca hiç bir olayın olmaması da ayrıca değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası olarak belirtmek isteriz ki, bu yönelimi durduracak tek güç, halkın, gerçekdemokrasi güçlerinin birleşik muhalefetidir.

Ülkemizin mahvedilmesine karşı, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, laik, barıştan yana güçlerin birleşik iradelerini ortaya koymanın tam zamanıdır. Bizler, bu yönde çaba sarf edecek, halkımızın demokrasi istem ve özleminin darbe ve diktatörlük soslu demokrasi aldatmacaları ile yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Bütün antidemokratik güçlere karşı demokrasiyi kararlılıkla savunacağız. Demokratik kamuoyu bu tehlikeli gidişe bir dur demeli, bir son vermeli, geleceğimizi kendi ellerine almalıdır.

Ne darbe ne dikta, Yaşasın bağımsız demokratik Türkiye.

TMMOB
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU