Cilt/Volume : 24
124. Sayı

 

MERHABA

Şefik Doğan

Bu yazımızda kişiliklerin son örneği olan “Barışçıl soğukkanlılar(*)”dan bahsedeceğim.

En zor tanımlanması yapılan kişilikler bunlardır. Çünkü daima orta yolu seçerler. Genelde bu kişiler için “yumuşak huylu uzlaşmacı, anlaşması kolay, insanlarla kolay anlaşır” gibi tanımlar kullanılır. Bu tiplerin belirgin bir hataları yoktur ve mutlu olabilirler.

Tahmin edebileceğimiz gibi giyim tercihleri oldukça sıradandır. En çok hemen giyip çıkarılabilen sportif kıyafetleri tercih ederler. Giysilerinin genellikle ölçüleri bol ve rahattır. Pantolan, ceket, bluz, ayakkabının uyumu onlar için birincil problem değildir. Hatta hiç problem değildir. Çoğunlukla elbise dolabında ellerine ilk geçen giysiyi giyerler. Renk olarak da doğal olanları ve fazla göze batmayanları seçerler.

Barışçıl soğukkanlılar, güçlü kroriklerin kendinden emin ayaklarını yere kuvvetle basarak yürümelerinin tam tersi yere hafif hafif basarlar ve sanki kayıp giden hafif bir rüzgar gibi ilerlerler. İnsanlara hissettirmeden esen ama estiği an içi rahatlatan meltem gibidirler.

Çalışkandırlar ama her çalışmanın sonunda uzun uzun dinlenmek isterler. Dinlenmek en iyi yaptıkları şeylerden biridir. Hiçbir kuvvet dinlenerek kendilerini ödüllendirmelerinden onları alıkoyamaz.

Sosyal anlamda insanlarla kaynaşmaktan mutluluk duyarlar. Ama konuşmak isteyenin onlara yaklaşması koşulu ile. Sadece önemli olduğunu zaman konuşurlar. Asla karşıdakinin sözünü kesmezler. Mükemmel dinleyicilerdir. Konuşurken zekice ince espiriler yaparlar. Barışçıl soğukkanlılar dengeli yapıları, sakin halleri ve aşırıya kaçmama özellikleri ile sosyal gruba karışırlar ve duruma uyarlar. Gülenle gülen, ağlayanla ağlayan ve her duruma uyumlu kişiliklerdir.

Kullanımı kolay, basit ve alışılmış ürün ve hizmetlerden hoşlanırlar. Girift ve çetrefilli makina, alet ve ürünlerle uğraşmazlar. Örneğin tek tuşla açılan aynı tuşla kanal değiştiren, sesi ayarlayan ve belkide açma kapama yapabilen TV üretilmiş olsa yüzde doksan alıcısı barışçıl soğukkanlı olur.

Konuşurken de basit, nazik, kullanımı kolay, sakinleştirici, dinlendirici kelimeleri seçerler. İnsanları kırıcı ve üzücü sözcükleri asla kullanmazlar.

Barışçıl soğukkanlılar fırtınayı dindiren meltemlerdir. Birçok yerde kaos ve krizin tam ortasında sığınılacak sakin limanlardır. Çünkü dengeli, kararlı, ısrarlı ve uzlaşmacıdırlar. Ani proğram değişiklilerinde güçlü klorikler gibi kaba yorumlar yapmaz, popüler optimistler gibi duygusal ve şaşkın olmaz, mükemmeliyetçi melankolikler gibi derin bir bunalıma girmezler. Yeni duruma uyum sağlayıp işlerin yürümesini sağlarlar. Barışcıl mizaçları sayesinde etraflarına bir denge unsuru olarak etki eder ve uçları merkeze doğru toplarlar.

Diğer bir özellikleri de güvenilir olmalarıdır. Çünkü verdikleri sözü geçte olsa; ki çoğunlukla geç olur, mutlaka yerine getirirler. Sık sık güç ve otorite sağlayan mevkilere ulaşırlar, çünkü hem tutarlı ve güvenilir insanlardır, hem de çok az düşmanları vardır.

Fikir çatışmalarından kaçmak için karşısındakiyle görüşünün aynı olduğunu hissettirirler. Ama için için kendi bildiklerini yapmak için fırsat kollarlar. Onlar dışarıdan baş sallayan, ama içeriden reddeden sessiz inatçılardır. Düşündüklerini yapmak için sessiz ve derinden giderler. Sonunda istedikleri sonuca ulaşılar ve şaşılacak bir şeydir, karşıdakini de kendi düşündükleri çizgiye getirirler.

Arabuluculuk yetenekleri yüksektir. Uluslararası arabulucuların çoğunun bilgi ve deneyimlerinin yanısıra kişilik yapılarının barışcıl soğukkanlı olması bir tesadüf değildir. Bir örnek vermemiz gerekirse Henry Kissinger buna iyi bir örnektir. Çıkmaza giren işleri yumuşatma ve çözme konusunda çok büyük yetenekleri vardır. En çözümsüz denen durumlarda bile ısrarlı ve kararlı tutumların ile hiç kimsenin ulaşamayacağı sonuçlara ulaşırlar. Genellikle zayıf taraflarını etraflarında bulunanlarla kapatırlar. Yetki ve sorumluluklarını alt kademelere dağıtırlar. Hem çok işten kurtulurlar, hemde herkezi işin içine sokarlar. Genel tavırları; “Bir kişinin yüzde yüz performansını” yeğlemektir.

Etraflarına huzur ve sukunet saçarlarken, bazen bunda çok aşırıya kaçabilirler. Hele güçlü kloriklerin şimşeklerini üzerlerine çekerler. Onlar genelde bu saldırıları ustaca atlatırlar. Başkalarının projeleri onları hiç heyacanlandırmaz. Ayrıca kendi kendilerini motive edemezler. Motive olmak için etraflarında birkaç tane popüler optimist olmasına özen gösterirler.

Barışcıl soğukkanlıların dengesi ve arabuluculuğu her işyeri için değerli özelliklerdir. Sevdikleri bir görevi üstlenmişlerse çok iyi motive olurlar. İyi motivasyon ve denetimle harika işler çıkarırlar. Onlardan herkes hoşlanır ve kriz dönemlerinde onlara güvenir. Barışcıl soğukkanlıları tanımak için, bir duvara ya da kapı kenarına yaslanmış veya bir kanepede sessizce dinlenen kişilere bakın.

Güçlü Yanları

sakindir iddiasızdır naziktir dengelidir
düşüncelidir tutarlıdır ince espiri yapar güvenilirdir
az düşmanı vardır uzlaşmacıdır iyi idarecidir işleri iyi dağıtır
hoştur      

Zayıf yanları

inatçıdır ilgisizdir çoşku duymaz harekete zor geçer
çok sakindir özensizdir ısrarcı değildir işleri sürüncemede bırakır
değişikliklerden hoşlanmaz anlaşmazlıklardan nefret eder    

Sonuç olarak; bilgi, hatırlatma, ihtar ve özel talimatlar olmadan, hepimiz kendi kişiliklerimiz içinde işlev görüyoruz. Baskı altında güçlü yanlarımız uç noktalara gidiyor ve zayıflığa dönüşüyor.

a) Güçlü klorik kontrolü ele geçirir ve başkalarını incitir.

b) Popüler optimist heyacanlanır ve zorla konuşur

c) Mükemmelliyetçi melankolik, düzeni sağlamaya çalışır ve bunalıma girer.

Herhangi bir grub içerisine katılınca veya yeni biri ile tanışınca kişilikler hakkında öğrendiklerinizi düşünün ve karşınızdaki insanın kişiliğine göre davranın. Dostluğun ve huzurun yolu kişilere dikkatten geçer.

Hoş kalın, hoşca kalın, mutluluk verin, mutlu olun.....

* Florence- Marite Littauer’in “Kişilik Bulmacası” kitabı  

Adres:
Hatay Sokak No: 10/9
Kızılay 06650 ANKARA

Tel:  

 (312) - 425 41 60
 (312) - 419 38 18

E-Posta:

 Genel Merkez
  İstanbul Şube

Faks:

 (312) - 418 93 43


TÜRKİYE ÜNİVERSİTELERİ
ÜNİVERSİTELERİN METALURJİ, SERAMİK VE MALZEME BÖLÜMLERİ
Web Tasarım