Haberler

 

Demir Çelik sektörünün buluşma noktası olan EFRS’2024 ULUSLAR ARASI DEMİR VE ÇELİK SEMPOZYUMU “Sürdürülebilir Çelik; Güçlü Yarınlara” teması ile 6-7 Haziran 2024 tarihlerinde İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde yapıldı.

TMMOB 48. Olağan Genel Kurulu, 31 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde Ankara'da yoğun katılımla gerçekleştirildi. Seçimler ise 2 Haziran 2024 tarihinde yapıldı.

Oda olarak 25-26 Mayıs 2024 tarihinde, Yeditepe Üniversitesi'nde Korozyon ve Katodik Koruma Eğitimi gerçekleştirdik. Yönetim Kurulu Üyemiz Okan İşdaş tarafından verilen eğitimde, korozyonun oluşumu, toprak altı korozyonu, galvanik anotlu ve dış akım kaynaklı katodik koruma uygulamaları, sahada yapılan ölçümler, kaçak akım etkileşimi ve sistemlerin montajı gibi konular ele alındı. Eğitim boyunca pratik deneylerle konu pekiştirldi. Eğitimin sonunda teorik ve pratik olmak üzere  iki ayrı sınav yapıldı ve katılımcılarla toplu fotoğraf çekinilerek eğitim tamamlandı.

İki günlük eğitimimiz için meslek odamıza ev sahipliği yapan Yeditepe Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümüne teşekkür ederiz.

Ülkemizde korozyon kaynaklı milli servet kaybının %4-5 seviyelerinde olduğunu bilmemiz nedeniyle meslek alanımız içerisinde olan bu konuda Oda olarak çokça çalışma yapacağız.

25 Mayıs Cumartesi günü Bursa’daki üyelerimiz ve meslektaşlarımızla bir araya geldik. İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreterimizin Berkan ÇELİK ilk kez Oda etkinliğimize katılım sağlayan meslektaşlarımıza Odamızın tanıtımını içeren   bir sunum yaptı ardından Bursa İl Temsilcimiz Serhat EKMEKÇİ, İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanımız ve Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Hasan CENGİZ sırasıyla söz alarak Bursa’nın Odamız örgütlülüğü için sahip

olduğu önemi aktararak sözü meslektaşlarımıza verdi.

İstanbul Şubemiz 24 Mayıs Cuma günü Bursa Teknik Üniversitesi’ne ziyarete gitti.  İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Erman CAR ve yine Şube Yönetim Kurulu Sekreterimiz Berkan ÇELİK’in katılımıyla gerçekleştirdiğimiz ziyarette başta Bursa Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Devrim ŞAM PARMAK  ve Prof. Dr. Deniz UZUNSOY olmak üzere akademisyenlerimiz  ve öğrencilerimiz tarafından sıcak karşılandık.

Şubemiz adına Şube Başkanımız Meslek, Mühendislik ve Odamız konulu sunumunu öğrenci arkadaşlarımıza yaptıktan sonra Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Hasan CENGİZ ve Bursa İl Temsilcimiz Serhat EKMEKÇİ gelen soruları yanıtladı. Öğrenci arkadaşlarımızın mesleğimize dair sorularının çok olması nedeniyle cevaplama kısmı bölüm koridorların devam etti. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’ndan 1 hafta sonra böyle bir etkinlikte gençlerle bir araya gelmek ülkemize ve gençlerimize olan ümitlerimizin yeşermesine katkıda bulundu. 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ndan bir gün önce 18 Mayıs Cumartesi Günü İstanbul Üniversitesindeki öğrenci arkadaşlarımızla kahvaltı yaptık. Kahvaltıya katılan Oda Yönetim Kurulu Üyemiz Doç. Dr. Ahmet TURAN ve Şube Yönetim Kurulu Sekreterimiz Berkan ÇELİK Odamıza dair bilgiler paylaştıktan sonra sözü öğrencilere bıraktık.

Kahvaltıda çoğunlukla 2. Ve 3. Sınıftaki arkadaşlarımızın olması nedeniyle stajlar ve farklı sektörlere dair pek çok soru soruldu. Şube Yönetim Kurulumuzdaki üyelerimiz Emrehan DOĞAN , Kerem SIVIŞ ve İzel KOCABAŞ’ın yanı sıra üyelerimizden Emre GÜNER ve Onur KARA’nın farklı sektörlerde çalışması ise öğrenci arkadaşlarımızın sordukları sorulara yanıt aranmasında çokça katkısı oldu.

TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası olarak, hukuksuz tutuklamalara karşı 16 Mayıs 2024 Perşembe günü 17:30 – 19:00 saatleri arasında TMMOB Mimarlar Odası’nda (Konur Sokak, No:4 Kızılay / ANKARA) düzenlediğimiz Adalet Nöbeti, meslektaşlarımızın katılımı ile başarıyla gerçekleştirildi.

 Atılım Üniversitesi tarafından 14 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenen 1. Metalurji ve Malzeme Günleri etkinliğinde, TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası olarak gururla temsil edildik. Oda Başkanımız A. İrfan Türkkolu ve duayen meslektaşımız Mahmut Kiper, “Meslek ve Meslek Odası” adlı konuşmaları ile etkinliğe katıldılar.

Duayen meslektaşımız Mahmut Kiper, ilham verici sunumunun ardından Oda Başkanımız A. İrfan Türkkolu ile birlikte öğrenci arkadaşlarımızla hatıra fotoğrafı çektirdi. Bu etkinlik, meslektaşlarımızla bilgi ve tecrübelerimizi paylaşma fırsatı sunarak, öğrencilerle bir araya gelmemizi sağladı.


İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Malzeme Mühendisleri topluluğu tarafından 6 Mayıs 2024 tarihinde Geri Dönüşüm Çalıştayı düzenlendi. Çalıştaya İzmir Şubemizi temsilen Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz İrfan AKYOL katıldı.

Konuşmasını iki sunum şeklinde gerçekleştiren İrfan AKYOL konuşmasının ilk bölümünde Oda tanıtımımızı yaparak öğrencilerden gelen soruları cevapladı. İkinci bölümünde ise metalurji sektöründe atıkların geri kazanımı hakkında bilgiler verdi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Bilimi Topluluğu tarafından 28-29 Nisan 2024 tarihlerinde Kariyer Günleri'24 etkinliği düzenlendi. Organizasyonun konuşmacılarından birisi de Şubemiz adına katılım sağlayan Cenk Eken oldu.

İki gün boyunca devam eden etkinlikte, etkinliğin ilk konuşmacısı olan Cenk Eken, "Meslek ve Meslek Odası" başlıklı konuşmasında Meslek Odamızın tanıtımlarını yaparak Oda’nın rolü ve önemini vurguladı. Ayrıca, mühendislik alanında başarılı olmanın yolları ve iş hayatında mühendislerden beklentiler konularında bilgiler sunarak görüşlerini paylaştı. Etkinlik boyunca katılımcıların da desteğiyle interaktif bir şekilde devam eden oturumlarda gelen sorular cevaplanırken yapılan sunumlar sonrası gelen öneriler kaydedildi.

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi, Çaldıran Sokak Nida Apt. NO: 14 / 13 Kızılay
Çankaya ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği