Haberler

 

11 Temmuz perşembe günü Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezuniyet töreni düzenlendi. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden derece ile mezun olan yeni meslektaşlarımız, Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Erhan Deniz ÇAĞIRAL ve 2. Başkanımız Özge BİNGÖL tarafından mesleğe hoş geldin hediyeleri ile tebrik edildi.

13 Şubat 2024 tarihinde İliç'te 9 işçinin ölümüne sebep olan altın madeni felaketine ilişkin olarak kurulan TBMM İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonu'na, 9 Temmuz 2024 tarihinde TMMOB ve diğer 4 Oda ile birlikte katıldık.

TBMM İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonu'na TMMOB ve 5 odanın başkanının davet edilmesi üzerine TMMOB Genel Sekreteri Dersim GÜL, Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet İrfan Türkkolu, TMMOB Yürütme Kurulu Üyesi Hüsnü Meydan, TMMOB Hukuk Müşavirleri Av. Ekin Öztürk Yılmaz, Av. Ferhat Çelepkolu, TMMOB İliç Komisyonu Üyesi Cemalettin Küçük, Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan, JMO Yönetim Kurulu Üyesi Düzgün Esina, Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kırmızı, ÇMO Yönetim Kurulu Üyesi Tuğba Uçankuş, Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Akyürek katıldı.

Komisyonda TMMOB adına yapılan sunumlardan sonra her meslek Odası söz alarak felaketi kendi meslek Odaları açısından değerlendirdiler. Meslek Odamız adına söz alan Yönetim Kurulu Başkanımız A. İrfan Türkkolu; ülke varlıklarının emperyalist firmalar tarafından sömürge tipi madencilik ile yurtdışına çıkarıldığını, geriye yıllarca sürecek bir ekolojik kırım kaldığını anlattığı konuşması sonunda yabancılara verilen tüm maden ruhsatlarının iptalini, siyanürlü liç yönteminin ve altın çıkarımının yasaklanmasını istedi.

Yönetim Kurulu Başkanımız A. İrfan Türkkolu’nun TBMM İliç Maden Kazası Araştırma Komisyonundaki konuşması şöyle;

5 Temmuz Cuma günü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezuniyet töreni düzenlendi. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden derece ile mezun olan yeni meslektaşlarımız, Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz Ferhat AYDOĞAN ve Tuğbanur SEZER tarafından mesleğe hoş geldin hediyeleri ile tebrik edildi.

2 Temmuz Salı günü İzmir Şube Başkanımız Erhan Deniz ÇAĞIRAL ve II. Başkanımız Özge BİNGÖL, İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı görevine atanan üyemiz Metalurji Yüksek Mühendisi Sayın Alpaslan KARA'ya tebrik ziyaretinde bulundular. Oldukça samimi ve keyifli geçen ziyarette ortak yapılabilecek çalışmalar hakkında fikir alışverişlerinde bulunuldu.

TCDD ve TÜRASAŞ bünyesinde yaptığı çalışmaları ve kazanımlarını aktaran Sayın Alpaslan KARA aynı zamanda İzmir için planlanan ve ilerlemekte olan raylı sistem projeleri hakkında kısaca bilgi paylaşımında bulunurken biz de önceki dönem faaliyetlerimizden bahsedip, gelecek dönem planlarımızı da paylaştık.

01.07.2024

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, tüm dünyanın gözü önünde canlı yayında 2 Temmuz 1993'te katledilen canlarımız için bir basın açıklaması yaptı: Kaç Yıl Geçerse Geçsin... Sivas Katliamını Unutmayacağız!

 

Demir Çelik sektörünün buluşma noktası olan EFRS’2024 ULUSLAR ARASI DEMİR VE ÇELİK SEMPOZYUMU “Sürdürülebilir Çelik; Güçlü Yarınlara” teması ile 6-7 Haziran 2024 tarihlerinde İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde yapıldı.

TMMOB 48. Olağan Genel Kurulu, 31 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihlerinde Ankara'da yoğun katılımla gerçekleştirildi. Seçimler ise 2 Haziran 2024 tarihinde yapıldı.

Oda olarak 25-26 Mayıs 2024 tarihinde, Yeditepe Üniversitesi'nde Korozyon ve Katodik Koruma Eğitimi gerçekleştirdik. Yönetim Kurulu Üyemiz Okan İşdaş tarafından verilen eğitimde, korozyonun oluşumu, toprak altı korozyonu, galvanik anotlu ve dış akım kaynaklı katodik koruma uygulamaları, sahada yapılan ölçümler, kaçak akım etkileşimi ve sistemlerin montajı gibi konular ele alındı. Eğitim boyunca pratik deneylerle konu pekiştirldi. Eğitimin sonunda teorik ve pratik olmak üzere  iki ayrı sınav yapıldı ve katılımcılarla toplu fotoğraf çekinilerek eğitim tamamlandı.

İki günlük eğitimimiz için meslek odamıza ev sahipliği yapan Yeditepe Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Bölümüne teşekkür ederiz.

Ülkemizde korozyon kaynaklı milli servet kaybının %4-5 seviyelerinde olduğunu bilmemiz nedeniyle meslek alanımız içerisinde olan bu konuda Oda olarak çokça çalışma yapacağız.

25 Mayıs Cumartesi günü Bursa’daki üyelerimiz ve meslektaşlarımızla bir araya geldik. İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreterimizin Berkan ÇELİK ilk kez Oda etkinliğimize katılım sağlayan meslektaşlarımıza Odamızın tanıtımını içeren   bir sunum yaptı ardından Bursa İl Temsilcimiz Serhat EKMEKÇİ, İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanımız ve Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Hasan CENGİZ sırasıyla söz alarak Bursa’nın Odamız örgütlülüğü için sahip

olduğu önemi aktararak sözü meslektaşlarımıza verdi.

İstanbul Şubemiz 24 Mayıs Cuma günü Bursa Teknik Üniversitesi’ne ziyarete gitti.  İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Erman CAR ve yine Şube Yönetim Kurulu Sekreterimiz Berkan ÇELİK’in katılımıyla gerçekleştirdiğimiz ziyarette başta Bursa Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebru Devrim ŞAM PARMAK  ve Prof. Dr. Deniz UZUNSOY olmak üzere akademisyenlerimiz  ve öğrencilerimiz tarafından sıcak karşılandık.

Şubemiz adına Şube Başkanımız Meslek, Mühendislik ve Odamız konulu sunumunu öğrenci arkadaşlarımıza yaptıktan sonra Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Hasan CENGİZ ve Bursa İl Temsilcimiz Serhat EKMEKÇİ gelen soruları yanıtladı. Öğrenci arkadaşlarımızın mesleğimize dair sorularının çok olması nedeniyle cevaplama kısmı bölüm koridorların devam etti. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’ndan 1 hafta sonra böyle bir etkinlikte gençlerle bir araya gelmek ülkemize ve gençlerimize olan ümitlerimizin yeşermesine katkıda bulundu. 

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi, Çaldıran Sokak Nida Apt. NO: 14 / 13 Kızılay
Çankaya ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği