15 Temmuz darbe girişimi oyunu ile daha bir karabasan haline dönen günlük yaşam “o iyi insanların o güzel atlara binip gitmesi” ile daha bir hüzünlü hale geliyor.

Kısa bir süre önce yitirdiğimiz Vedat Türkali (Abdülkadir Pirhasan)’nin ardından Tarık Akan (Tarık Tahsin Üreğil)’ı da kaybettik.

İnsan’ı insan yapan estetik değerleri üreten, yaşatan ve yücelten sanatçıları kaybettikçe fakirleşiyoruz.

Yıllardır toplumu orta çağ karanlığına geri döndürmeye çalışan, bu uğurda her türlü toplumsal değeri yok etmeye, değersizleştirmeye çalışan egemenler kendi medyalarındaki tetikçileri eliyle kaybettiğimiz bu değerlere de saldırıyor. Onları yok etmek istiyorlar.

Oysa Tarık Akan’ın cenaze töreni de gösterdi ki demokrat, yurtsever halkının sanatçısı olanlar yok olmuyor, sadece halkın yüreğine gömülüyorlar.

Türkiye devrimci geleneğinin duayenlerinden, Vedat Türkali’nin “Bir Gün tek Başına”sı gibi; Tarık Akan’da egemenlere biat etmek yerine Maden’in Nurettin’i, Sürü’nün Şivan’ı, Yol’un Seyit Ali’si oldu. En çok da Hababam Sınıfı’nın Ferit’i oldu.

Son filmi Deli Deli Olma'da Malakanların Mişka'sı olurken; mücadeleye kendi dar pencerelerinden bakanlara evrensel bir yanıt verdi. Ve Vedat Türkali ustanın o muhteşem şiirindeki; "Kavgamızın şehri İstanbul"dan yıldızlara uçtu.

Yaşamı güzelleştiren, insanı değerleri yücelten, üreten, insanca yaşamı savunan sanatçılarımızı gelecekte; özgür, bağımsız, demokratik Türkiye’de yaşatacağız.

TMMOB
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi, Çaldıran Sokak Nida Apt. NO: 14 / 13 Kızılay
Çankaya ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği