Topkapı Sarayında yapılan sanatsal etkinliğe yapılan saldırıyla, bir kez daha gerici faşizan ayaklanma provası yapılmıştır.

Çin coğrafyasında yaşanan olaylar da bahane edilerek, daha Sivas katliamının 16. yıldönümünü yeni geride bıraktığımız bu günlerde aydınlığa atılan ateşin, yangını yeniden yakmak amacıyla yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyoruz.

10 temmuz da Topkapı Sarayında yapılan sanatsal etkinlikte şarap ikram ediliyor olması bahanesiyle yapılan bu saldırı, görmezlikten gelinmemelidir. Bunun gerici faşizan bir kalkışma olduğu açık olarak ortada iken, sorumlularının elini kolunu sallayarak gezmesi, emniyet yetkilileri ve savcılar tarafından da görmezlikten gelinmemelidir.

Bu tür saldırıların deneme amaçlı ve toplumun bir kesimine yönelik "mahalle baskısının" göstergesi olduğu artık herkesçe bilinmelidir.

Bu saldırının halkların bir arada yaşamasına yönelik olduğu bilmekteyiz. Toplumun bilimden, ilerlemeden, demokrasiden yana güçleri olarak bu tür kalkışmalar karşısında sessiz kalınmayacağı bilinmelidir.

Bu saldırıyı ve kalkışmayı yapanları şiddetle kınıyor, kendileriyle yüzleşerek toplumu geriye taşıyacak anlayışlardan uzaklaşmaya çağırıyoruz.

Saldırılar sırasında hoşgörülü davranış gösteren emniyet güçlerinin aynı hoşgörüyü demokrasi mücadelesi veren demokratik kitle örgütlerine sendikalara ve 1 mayısta işçilere de niye gösteremediklerini soruyoruz.

Dünyada yaygınlaştırılmaya çalışılan çatışma ortamları emperyalizmin bir oyunudur. Tüm demokrasi güçleri ile birlikte bu oyuna izin vermeyeceğiz..

TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası bu tür gerici faşizan ayaklanmaların her zaman karşısında olacaktır.

Cemalettin KÜÇÜK
TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği