16 Mart 1978 yılında İstanbul Üniversitesi önünde üzerlerine bomba atılarak, faşizmin saldırgan yöntemiyle öğrencilerin katledilmesinin üzerinden 33 yıl geçmesine rağmen, sorumluları hiçbir soruya yanıt vermediler.

Yaşanan hukuksak mücadeleye zaman aşımı nedeniyle son verilmeye çalışıldı. Ancak insanlığa karşı işlenen suçlar unutulmaz. Zaman aşımı olmaz. Üzerinden yıllar geçse de unutulmayacaktır.

12 Eylül faşizminin hazırlık provaları olan bu ve bu tür Çorum, Maraş Sivas katliamları tarihimizde kara bir leke gibi durmaktadır.

33 yıl önce İstanbul Üniversitesi önünde yaşanan bu katliam, bugün üniversite öğrencilerine uygulanan baskının bir başlangıcıdır. Aynı anlayışın bugünkü iktidar uygulaması, toplumsal duyarlılık ve hak arama mücadelesi veren öğrenciler üzerine gaz bombaları ile saldırmaktadır. Gençler üzerinde ileride çeşitli hastalıklara neden olacak bu kimyasalları kullanarak 16 Mart 1978 katliamının baskıcı uygulamalarını sürdürülmektedir.

Katliamın sorumluları ve de toplum üzerinde faşizan baskıları yaratan bu anlayışla mücadelemiz sürecektir.

16 Mart katliamında yaşamdan ayrılmak zorunda kalan insanlarımızı faşizme karşı mücadelenin simgesi olarak görüyor, saygıyla anıyoruz.

Cemalettin KÜÇÜK
TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi, Çaldıran Sokak Nida Apt. NO: 14 / 13 Kızılay
Çankaya ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği