155 sene önce New York'da bir tekstil fabrikasında çalışan kadın işçilerin istediği sadece daha iyi koşullarda çalışabilmekti. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında 129 işçi hayatını kaybetti. 1910 yılında Clara Zetkin'in önergesiyle 8 Mart günü ölen işçilerin anma günü olarak kabul edildi.

Seneler sonra yine 8 Mart'ta hayatını kaybeden işçileri anmak, yoksulluğa, güvencesizliğe, savaşa, kadın cinayetlerine, cinsiyetçiliğe, erkek egemenliğine, yok sayılmaya, ayrımcılığa karşı örgütlenmek ve özgürleşmek için meydanlarda olacağız.

Biz kadın mühendisler cinsiyetimizden ve kimliğimizden korkmuyor, utanmıyoruz. Kapitalizmin sömürüsü altında kadın olmaktan kaynaklı iki kere ezilmeye itiraz ediyoruz. İşyerlerimizde psikolojik ve fiziksel tacizlere, cinsiyetçi iş bölümüne, esnek çalışma adı altında evlere kapatılmaya, cinayetlere kurban gitmeye, cinsiyetimizden kaynaklı aşağılanmaya, küçük görülmeye isyan ediyoruz.

Mücadelemizde bütün kadınlarla ortaklaşıyor, hep birlikte meydanları dolduruyoruz. Örgütlendikçe güçlenecek, güçlendikçe daha çok farkındalık yaratacak ve ayrımcılığı ortadan kaldıracağız.

8 Mart'ımız kutlu olsun!

TMMOB METALURJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
KADIN KOMİSYONU

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi, Çaldıran Sokak Nida Apt. NO: 14 / 13 Kızılay
Çankaya ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği