Önce ODTÜ'deki binaların "kaçak" olduğunu iddia etti İ. Melih. Anında yanıtını aldı.

Sonra Eymir gölüne taktı. Orada müthiş bir rant vardı. Yine tutturamadı.

Şimdi ODTÜ ormanından yol geçirmek istiyor.

ODTÜ'lülerin 50 yıl önce elleriyle diktikleri, yıllar içinde orman halini almış, Ankara'nın belki de bu büyüklükte tek yeşil alanını yok etmek istiyor.

Yol bahane. Herkes biliyor. Bu iktidar özgürlüğe ve bilime düşman. ODTÜ'nün akademik alanda evrensel onurumuz olması bile ilgilendirmiyor onu.

ODTÜ orta çağ karanlığına gömmek istedikleri Türkiye'de bir özgürlük ve demokrasi vahası. Katlanamıyorlar. Korkuyorlar. Yok etmek istiyorlar.

Yapmak istediği yol hem yasal değil, hem de teknik olarak da çözüm değil. Yaptığı bunca alt geçit, üst geçit nasıl tıkandıysa bir kaç yıl sonra bu yapmak istediği yol da tıkanacak. Oysa toplu taşıma, raylı sistem vb. çözümler arasa doğaya ve topluma zarar vermeden kalıcı çözümler bulabilir ulaşım sorununa.

100. Yıl ve Çiğdem mahallelerinden geçecek yolun yaratacağı gürültü ve hava kirliliği zaten kabul edilemez. Mahalle sakinleri ayakta. daha proje bile onaylanmadan şantiye kurma girişimlerini protesto ediyorlar.

Teknik, hukuki hiç bir gerekçeye aldırmadan rant ve yağma tutkusuyla saldırmak istiyor. Atatürk Orman Çiftliğinde yaptığı gibi, 3. Köprü bahanesiyle İstanbul'da yaptıkları gibi.

Kazdağları'nda, Belgrad Ormanları'nda, Toroslarda, Karadeniz'de yaptıkları doğa katliamlarına bir yenisini eklemek istiyorlar.

Biliyoruz ki "bu sadece üç beş ağaç meselesi değildir." Bu gözünü para hırsı bürümüş vandalların yağma ve talan çabasıdır. Rant ve vurgun çabasıdır.

Sadece burada değil ülkenin her yerinde iyiden, güzelden, insandan yana olan her şeyi yok etme çabasıdır.
Ve de beyhude çabadır.

Unutmayın. ODTÜ'ye yıkım araçlarınızı göndermeye kalktığınızda size "ODTÜ'yü yıkmak Güven, Özveri, Tecrübe ister" dendi. Binaları yıkamadınız.

Biz metalurji mühendisleri diyoruz ki ; Şimdi de ağaçları kesemeyeceksiniz.

Gezi'den yeterince ders almadınız belli. "Biz kararımızı verdik, siz ne yaparsanız yapın" dediğiniz Gezi parkı yerinde duruyor duracak. Bizim yaşam alanlarımıza ilgili bize sormadan hiç bir şey yapamayacaksınız.

Bilinmelidir ki bilimi ülkenin ve halkın çıkarları doğrultusunda kullanma kararlılığında olan bizler ülkemizin geleceği adına, özgürlük ve demokrasi adına her türlü faşist baskı ve uygulamaya karşı duracağız.

ODTÜ, Çiğdem ve Yüzüncü yıl sakinleri ile dayanışma içinde olacağız.

Şimdi Gezi ODTÜ'dür.

Gezi ruhu ODTÜ'dedir.

Dün "Her yer Taksim, her yer direniş" diyorduk.

Bugün "Her yer ODTÜ, her yer Direniş" diyeceğiz.

TMMOB METALURJİ MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği