Demokrasiyi ihlal eden, emperyalizmin güdümünde sömürü ve zulüm düzenini savunan güçler arası iktidar kavgası sonucunda Türkiye bir kez daha bir darbe girişimi yaşadı. Bu durum, Erdoğan-AKP rejiminin ülkemizi sürüklediği demokrasi dışı ortamın sonucudur.

Açık ki çatışmanın tarafları demokrasi dışı yollarda mutabıktırlar. Mevcut durumun müsebbibi, iktidar ve eski koalisyon ortaklarıdır. Bu güçler şu anki rejimin yollarına birlikte taşlar döşediler ve el birliği ile ülkemizi mahvettiler.

Darbe girişiminin ardından camilerden okunan, medyadan yayılan ve telefonlara gönderilen mesajlarla adeta cihat çağrıları yapılmaktadır. Türkiye, mevcut durumu derinleştirecek, açık bir diktatörlüğe vardırılmak istenen yeni bir kaotik sürece girmiştir. Bu süreçten arzulanan açık bir diktatörlük, açık bir faşizm ve başkanlık rejimidir.

Ülkemiz yıllardır tam da emperyal güçlerin istediği gibi "sürdürülebilir istikrarsızlık" yaşamaktadır. Darbe girişimi başladığından beri ülkede başkaca hiç bir olayın olmaması da ayrıca değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası olarak belirtmek isteriz ki, bu yönelimi durduracak tek güç, halkın, gerçekdemokrasi güçlerinin birleşik muhalefetidir.

Ülkemizin mahvedilmesine karşı, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, laik, barıştan yana güçlerin birleşik iradelerini ortaya koymanın tam zamanıdır. Bizler, bu yönde çaba sarf edecek, halkımızın demokrasi istem ve özleminin darbe ve diktatörlük soslu demokrasi aldatmacaları ile yok edilmesine izin vermeyeceğiz. Bütün antidemokratik güçlere karşı demokrasiyi kararlılıkla savunacağız. Demokratik kamuoyu bu tehlikeli gidişe bir dur demeli, bir son vermeli, geleceğimizi kendi ellerine almalıdır.

Ne darbe ne dikta, Yaşasın bağımsız demokratik Türkiye.

TMMOB
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULUDERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi, Çaldıran Sokak Nida Apt. NO: 14 / 13 Kızılay
Çankaya ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği