1930-1961 yılları arasında Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten Rafael Trujillo’nun diktatörlüğüne karşı mücadele eden Mirabel kardeşlerin anısına,  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günümüzü, her yıl olduğu gibisaygıyla selamlıyoruz.

Kadınlar her gün evlerinde, işyerlerinde, okullarda, sokaklarda ve hayatın her alanında fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kalmaktadır. Yaygınlaşan şiddet sarmalı her geçen gün artmaktadır. 2021 yılı başında beri, ülkemizde en az 350 kadın öldürülmüştür. Bunun karşısında, iktidar kadın katillerini koruyup kollamıştır. En doğal hakları için, mücadele eden, hayatlarına sahip çıkan kadınları ise cezalandırma yoluna gitmiştir. Kendisine sistematik şiddet uygulayan kocasını ölmemek için öldüren Çilem Doğan'a hapis cezası veren zihniyet, sokak ortasında ‘daha savunmasız’ olabileceği düşüncesiyle Başak Cengiz’i öldüren akıl, cezasızlık ve kadın düşmanı politikaların bir sonucudur.

Kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi için, Mirabel kardeşlerin yaktığı isyan ateşini büyütmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin ilk imzacısı ve tarafı olduğu, İstanbul Sözleşmesi, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi, kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmayı hedefleyen kazanımlarımızdan biridir. Bugün bizlere düşen sorumluluk, gericilik ağlarıyla kadınların hayatlarını kuşatanlara karşı kazanımlarımızı savunmak, hayatın her alanında örgütlenmektir.

Haklarımızdan, Eşitlikten, Adaletten VAZGEÇMİYORUZ!

TMMOB
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI
KADIN KOMİSYONU

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği