Devlet Önlemleri Almalı

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği Koronavirüs (Covid-19)  nedeni ile bir süredir ülkemizde yaşananların yakın takipçisiyiz. Alınan önlemler kadar, alınması gereken önlemler konusunda da katkı koymaya ve dayanışmayı büyütmeye çalışıyoruz.

Gelinen nokta herkesim malumu. Ancak yetkililer yapması gerekenleri yapmıyorlar/yapamıyorlar.

Bir yandan "EVDE KAL" denirken öte yandan çalışma yaşamı rutin şekilde devam ediyor. Oysa biliniyor ki; aynı evde yaşayan beş kişiden biri bile dışarıya çıksa evdeki herkes aynı tehdit altında. Yani rutin iş yaşamını devam ettirirken "EVDE KAL" demenin aslında fazla bir anlamı yok.

Devlet "sokağa çıkma yasağı" ilan etmeli ve;

  • İşten çıkarmalar yasaklanmalı,
  • Tüm işyerleri (kamu dahil) uzmanların belirleyeceği bir süre için kapatılmalı ve çalışanların ücretleri devlet tarafından ödenmelidir,
  • İşsizler ve çalışamayanlara en az asgari ücret düzeyinde karşılıksız ödeme yapılmalıdır,
  • Tüm halkın temel ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmalıdır.
  • Zorunlu hizmetler en az personel ile azami önlemler alınarak ve bu dönem çalışanlara olağanüstü koşullar ödemesi yapılarak aksatılmadan yerine getirilmelidir.
  • Devletler bu günler için vardır, Devlet "yedek akçe"sini bugünlerde kullanmalıdır.

Sayın Üyemiz,

Olağan üstü bir dönemden geçerken Corona salgını bahane edilerek, özellikle ücretli çalışanların temel haklarına yönelik kısıtlamalar kabul edilemez.

İşten çıkartılan, ücreti ödenmeyen, ücretsiz izne zorlanan ya da sosyal hakları kısıtlanan üyelerimiz bizimle iletişime geçerek, Odamızdan hukuki destek alabilirler.

Ankara 0-312-425 4160 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İstanbul     0-216-330 9178 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
İzmir         0-232-570 0189 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Bursa         0-554-451 5740 Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Saygılarımızla

TMMOB
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06650 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği