TBMM'de görüşülmekte olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na karşı KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve TDB tarafından yapılan eylem çağrısıyla on binlerce emekçi alanlara çıktı. Ankara'da Güvenpark ve Akay Caddesi'nde toplanan emek-meslek örgütü temsilcileri ve emekçilere TBMM'ye geçiş için izin verilmedi. Polisin engellemelerine karşın emekçiler Kızılay Meydanı'nda buluştu ve yıllar sonra Kızılay Meydanı yeniden miting alanına döndü.

KESK, DİSK, TMMOB, TTB ve TDB tarafından yapılan eylem çağrısı toplumun bütün kesimlerinden destek buldu. Eyleme, birçok demokratik kitle örgütünün yanı sıra öğrenciler de destek verdi. TMMOB ve DİSK üyeleri Karanfil Sokak'tan yürüyerek, Akay Kavşağına çıkarken, KESK'e bağlı sendikalar da Kızılay Güvenpark'ta toplandı. Polis, her iki grubun da Meclis'e yürümesine izin vermedi. Güvenpark'ta bekleyen gruba polisin müdahale etmesi üzerine çatışma yaşandı ve polis barikatını aşan grup Kızılay'da oturma eylemi yaptı.

Öte yandan, TMMOB ve DİSK üyelerinin bulunduğu Akay Kavşağına CHP Milletvekilleri Çetin Soysal ve Durdu Özpolat ile DTP Milletvekilleri Sevahir Bayındır, Özdal Üçer, Gültan Kışanak gelerek, polislerle TBMM'ye geçiş için izin verilmesi yönünde görüştüler. Ancak polisin geçiş izni vermemesi üzerine, bir süre bekleyen grup bir süre sonra Karanfil Sokak yönüne ilerledi. Burada da polisin yolu kapaması üzerine grup, direnerek yolu açtı ve Kızılay'daki KESK üyeleri ile buluştu.

Kızılay Meydanı'nda sırasıyla DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Merkez Konsey Başkanı Gençay Gürsoy ile KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul eylemcilere seslendi. DİSK Başkanı Çelebi, mücadele kararlılıklarını vurgularken, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Soğancı, "Bugün Kızılay Meydanı'nı özgürleştirdiniz. Mücadele günleri bizi bekliyor. Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır" diye konuştu. KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul da, haklarını korumak için mücadele ettiklerini belirterek, herkesi 6 Nisan'da Kadıköy'e, 1 Mayıs'ta Taksim'e çağırdı.

SSGSS İSTANBUL'UN İKİ YAKASINDA DA PROTESTO EDİLDİ

SSGSS Yasa Tasarısı, İstanbul'da da alanlarda protesto edildi. Emek-meslek örgütü üyeleri ve çalışanlar Avrupa yakasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden AKP İstanbul İl Başkanlığı'na yürüdü. Polis, çalışanların AKP binasına kadar yürümesine izin vermedi. Anadolu yakasında bir araya gelen çalışanlar da, Haydarpaşa Numune Hastanesi'nden Kadıköy İskele Meydanı'na kadar, yolu trafiğe kapatarak yürüdü.

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği