TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası, Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği ve Balkan İleri Döküm Teknolojileri Merkezi tarafından 3. Uluslararası Döküm ve Çevre Sempozyumu ve Sergisi 28-29 Ocak 2010 tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryum Salonu Beşiktaş-İstanbul'da gerçekleşmiştir.

Sempozyumda, bu sektörde faaliyet gösteren üreticiler, pazarlamacılar, kullanıcılar ve araştırmacıların bir araya gelerek bilgi ve deneyimlerini paylaşmaları, sektör ile ilgili uygulamaları, yenilikleri, sorunları ve çözümleri tartışmaları amacıyla bir platform oluşturulması amaçlanmıştır.

Sempozyum açılışında; Sempozyumu Yürütme Kurulu Başkanı Ahmet EKEREM, Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yaylalı GÜNAY, TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin KÜÇÜK ve YTÜ Kimya-Metalurji Fakültesi Dekanı Sabriye PİŞKİN birer konuşma yaptılar.
Sempozyum açılış konuşmalarından sonra Türkiye Döküm Sanayicileri Derneğinden Yaylalı GÜNAY "Döküm, Ekoloji, Enerji-OrtakYaşam Mümkün Mü?" başlıklı ve Orman ve Çevre Bakanlığından Sadiye Bilgiç KARABULUT ise "Tehlikeli Atık Mevzuatı ve Döküm Sektörü Atıkları" başlıklı açılış bildirilerini sundular.

Öğlenden sonraki oturumlarda Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri, "Tehlikeli Atıkların Sınıflandırılması", "Döküm Sektörü - Rehber Döküman", "Ambalaj Atığı Yönetimi", "Reach Tüzüğü" ve "Büyük Endüstriyel Kazalar" konularında yaptıkları sunular ile sektörü bilgilendirmişlerdir.

Sempozyum'da 1 günün sonunda İlhan BALTACI, Mehmet Emin BİRPINAR, Erdoğan NAS, Mustafa BAĞAN ve Serap SÖZEN'in panelist olarak katıldıkları "Döküm Sanayisi ve Ekoloji" başlıklı bir de panel yapılmıştır.

Sempozyumunun birinci günü açılış kokteyl ile sona ermiştir.

Sempozyumda 27 sözlü, 11 poster bildiri olmak üzere toplam 38 bildiri sunulmuş ve sempozyumu yaklaşık 250 kişi takip etmiştir.

Sempozyumu; Aveks İç ve Dış Ticaret A.Ş., Çukurova Kimya A.Ş., Foseco Türkiye, Marmara Metal Mam.Tic.A.Ş., Meta-Mak (Dantherm Filtration & IMF) firmaları sponsor olmuştur.

TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası, Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği ve Balkan İleri Döküm Teknolojileri Merkezi tarafından yapılan sempozyum sektörün çevre yönetimi konusundaki karşılaştığı sorunlara ışık tutmuştur. Sempozyum tüm katılımcıların beklentilerini karşılayacağı bir organizasyon olmuştur.

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği