Bayram Çavuş, Kazım Koyuncu, Engin Yörükoğlu, Metin Lokumcu ve 22 Temmuz 2006 tarihinde “Nükleersiz Yaşam Şenliği”nde yitirdiğimiz Soner Balta, Öner Balta ve Güneş Korkmaz anısına, 22 Temmuz 2011 Cuma günü “Şiirler Söylüyoruz Nükleere İnat” etkinliği düzenlendi. Elektrik Mühendisleri Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe katılan; Alaettin Aras, Arzu Çağlayan, İnci Gökmen, Erdal Apaçık, Mehmet Besleme, Ramazan Pektaş, Çetin Kurtoğlu, Hüseyin Hızlı, Mehmet Gölge, Murat Aslan, Mustafa Bozkurt ve Baran Aras Türkçe, Kürtçe şiirler okudular.

Etkinliğin açılışında konuşan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Çağlan şunları söyledi, "Bugün nükleersiz yaşam mücadelesinde kaybettiğimiz Soner, Öner ve Güneş`i kaybedişimizin 5. yıldönümü. Soner, Öner ve Güneş sadece nükleer santral karşıtı değildi. Onlar birer devrimciydiler. Sinop`ta nükleersiz bir yaşama karşı mücadele ettiler, alanlardaydılar, okuldaki mücadele içindeydiler. Yaşamın içindeki her alanda iyiye güzele dair mücadeleyi sürekli veren değerli arkadaşlarımızdı, kardeşlerimizdi. Acıları hâlâ taze, anıları hep bizimle birlikte olacak. Soner, Öner ve Güneş bu ölüm yıl dönümünde bugüne baktığımızda AKP`nin demokratik yaşam alanlarını daralttığı bir ülkede, özgürce yaşayamadığımız bu ülkede programsız plansız yapılan HES`lerin doğamızı derelerimizi tahrip ettiği, siyanürlü altın ve gümüş işletmeciliğinin sağlıklı ve güvenli çevrede yaşama hakkımızı yok ettiği yine nükleer santral kurma inadının yaşam alanımızın yok ettiği, onurlu kalıcı barışın sağlanamadığı bir ülkede Soner, Öner ve Güneş`in anlamlı mücadeleleri bugün de hepimize örnek oluyor ışık tutuyor. Onlar bu ülkenin geleceğe akan ırmaklarıydılar, onlar sınıfsız sömürüsüz savaşsız bir okyanusa döküldüler, onlar hepsi birer deniz oldular. Anıları hep bizimle beraber olacak mücadelemizde yaşayacak. Bu uğurda mücadele eden yaşanası bir topluma güzel dünyaya, insana dair bu ülkeye dair mücadele yürütenlerin mücadelesinde yaşamaya devam edecekler. Hepsini saygıyla özlemle anıyorum."

Açılış konuşmasının ardında, "Bayram Çavuş, Kâzım Koyuncu, Engin Yörükoğlu , Metin Lokumcu ve Soner Balta, Öner Balta, Güneş Korkmaz" anısına hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Soner Balta ve Öner Balta`nın ailesinin de katıldığı etkinlikte, Prof. Dr. İnci Gökmen`in, Can Yücel`den "Her Şey Sende Gizli" şiirini okuduğu sırada duygusal anlar yaşandı. Katılımcılar, Nâzım Hikmet, Can Yücel, Murathan Mungan, Adnan Yücel, Hasan Hüseyin Korkmazgil`den şiirler okudular.

Etkinlik, Murat Küçükarslan ve Eren Ergül`ün ezgileri eşliğinde tüm katılımcıların hep bir ağızdan söylediği türkülerle sona erdi.Etkinlik Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Jeoloji Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Metalurji Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Nükleer Karşıtı Platform Ankara Bileşenleri tarafından düzenlendi.

 

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği