16.Uluslararası Metalurji ve Malzeme Kongresi, 13-15 Eylül 2012 tarihinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Beylikdüzü / İstanbul'da gerçekleşmiştir.

TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası tarafından,

 • 16.Uluslararası Metalurji ve Malzeme Kongresi,

Hannover-Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. tarafından,

 • ANKİROS 2012, ANNOFER 2012 ve TURKCAST 2012 fuarları ve

Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği tarafından,

 • 6.Uluslararası Ankiros Döküm Kongresi

eş zamanlı olarak düzenlenmiştir.

Kongreler ve fuarlar ortak bir program ile açılmıştır. Açılışta;

 • İbrahim Anıl - Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş
 • Timo Würz - CECOF - CEMAFON - EUNITED METALLURGY
 • Prof.Dr. Servet Timur - 16.Uluslararası Metalurji ve Malzeme Kongresi Yürütme Kurulu
 • Tunçay Şulan - TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası
 • Veysel Yayan - Demir ve Çelik Üreticileri Derneği
 • Niyazi Akdaş - Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği
 • Davut Kavranoğlu - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı

birer konuşma yapmışlardır.

Açılış töreninde TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tunçay Şulan kongremize maddi destek vererek sponsor olan;

 • CVS Technologies
 • İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği
 • Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 • Unikon Metalurji ve Kimya Sanayi Ltd.Şti.

firmalarının yetkililerine birer plaket vermiştir.

1975 'te ulusal kongre olarak başlatılıp, 1993 yılındaki 9. Kongre ile uluslararası karakter kazandırılan bu etkinlik, gelenekselleşmiş ve bir marka (IMMC) haline gelmiştir.

TMMOB Metalurji Mühendisleri Odası, Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği ve Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. tarafından eş zamanlı olarak yapılan kongreler ve fuarlar ile metalurji ve malzeme sektörünün en büyük birlikteliği bir araya gelmiştir. Tüm katılımcıların beklentilerini karşılayacağı bir organizasyon olmuştur.

Akademisyenler, araştırmacılar, öğrenciler, mühendisler ve iş adamlarının katılımıyla gerçekleşen bu etkinlikler, bilgi ve tecrübe paylaşımını, dünyadaki ve ülkemizdeki teknolojik ve sektörel değişme ve gelişmelerin değerlendirilmesini, meslektaşlar arasındaki iletişimin ve sosyal etkileşimin arttırılmasını sağlamaktadır.

16.Uluslararası Metalurji ve Malzeme Kongresi'nde yurt içinden ve yurt dışında 16 ülkeden toplam 171 bildiri sunulmuştur.
IMMC 2012 kongresine; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Cezayir, Çin, Fransa, İngiltere, İran, İspanya, İsveç, İtalya, Japonya, Norveç, Romanya, Rusya'dan konuklarımız katılmıştır.

Geri Kazanım ve Çevre, Biyomalzemeler, Enerji Malzemeleri, Kompozit Malzemeler, Nanomalzemeler, Metaldışı Malzemeler, Plastik Şekillendirme, Toz Metalurjisi, Demir Çelik Metalurjisi, Demir Dışı Metaller Metalurjisi, Döküm, Toz Üretim Teknolojileri, Isıl İşlem, Yüzey Modifikasyonu, Eğitim konu başlıklarında toplam 30 Sözlü Sunu oturumu gerçekleştirilmiştir.

16.Uluslararası Metalurji ve Malzeme Kongresi'ne dünyanın önemli bilim adamları ve alanlarında uzman davetliler katılarak çağrılı bildiri sunmuşlardır.

 • İlhan A. Aksay, Princeton University, USA
 • Gehan Amaratunga, Cambridge University, England
 • Khalil Amine, Argonne National Laboratories, USA
 • Joachim Bill, University of Stuttgart, Germany
 • Ali Erdemir, Argonne National Laboratories, USA
 • Levent Eryılmaz, Argonne National Laboratories, USA
 • Yutaka Kagawa, The University of Tokyo, Japan
 • Sanin Vladimir Nikolaevich, Russian Academy of Science, Russian
 • Besim Ben Nissan, University of Technology Sydney, Australia

Kongremizin Poster Sunumları, önceki kongremizde olduğu gibi canlı, verimli ve dikkat çekici şekilde olmuştur. Bildiri sahipleri, özenle hazırlanmış poster alanında, poster hazırlama kılavuzuna göre hazırladıkları posterlerini sunmuşlardır. 15 Eylül 2012 tarihinde yapılan kokteyl ile birlikte Poster İzleme Komisyonu üyeleri daha önceden ilan edilen poster saatinde tüm poster sahiplerini ziyaret ederek poster bildiriler hakkında detaylı bilgi almışlar ve katılımları için poster sahiplerine teşekkür etmişlerdir.

Bu kongremizde bir yenilik olarak ilk defa alanlarında uzmanlaşmış değerli akademisyenlerimizin katılımları "Öğrenci Oturumları" düzenlenmiştir. Oturumlarda birçok üniversitelerden gelen olan metalurji, malzeme ve seramik mühendisliği öğrencileri ortak bir salonda; alanlarında uzman akademisyenlerimizin bilgilerinden yararlanma fırsatı bulmuşlardır.

Öğrenci Oturumlarında; Prof.Dr. Şakir Bor, Prof.Dr. Ali Fuat Çakır, Prof.Dr. İsmail Duman, Prof. Dr. Naci Sevinç ve Prof.Dr. Ahmet Topuz bilgi ve deneyimlerini öğrenciler ile paylaşmışlardır.

Genç Araştırmacı Ödülü bu kongrede de verilmiştir. Genç Araştırmacı Ödülü için yarışmaya 13 aday katılmış ve kongre delegeleri, kongre danışma kurulu, kongre oturum koordinatörleri ve kongre yürütme kurulunun kongre sırasında kullandığı oylarla 3 eşdeğer ödül verilmiştir.

 • Şahin Coşkun, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Cevahir Durmaz, İstanbul Teknik Üniversitesi
 • Emre Mülazımoğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Kongremiz ile eş zamanlı düzenlenen; ANKIROS 2012 -11.Uluslararası Demir-Çelik ve Döküm Teknoloji, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı, ANNOFER 2012 - 10.Uluslararası Demirdışı Metaller Teknoloji, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı ve TURKCAST 2012 - 5.Döküm Ürünleri İhtisas Fuarları 13-16 Eylül 2012 tarihlerinde İstanbul'da Hannover-Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. tarafından başarıyla gerçekleştirilmiştir.

ANKIROS / ANNOFER / TURKCAST 2010 30,000 m2lik fuar alanında 39 ülkeden 845 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Yüksek katılımcı sayısı, geniş ürün grubu yelpazesi, profesyonel ziyaretçi profili ve eşzamanlı kongreleri ile sektör için eşi bulunmaz fırsatlar yaratarak organizasyondan herkesin memnun olmasını sağlamıştır.

ANKIROS 2012 - 11. Uluslararası Demir-Çelik veDöküm Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisasFuarı'nda demir-çelik ve döküm sektörüne yönelikmakina, teknoloji, hammadde ve sarf malzemeleri ile servis ve ekipmanlar sergilendi. Fuar globalmetalurji sektörlerinden oluşan geniş katılımcı profile ile uluslararası ziyaretçilerine karlı iş imkanları ve sınırsız iş bağlantıları kurma fırsatı yaratmıştır.

ANKIROS / ANNOFER / TURKCAST fuarları geçen yıllardaki başarısını devam ettirerek metalurji sektörünün ideal platformu olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

IMMC 2012 kongresinde katılımcılara geniş bir spektrumda en son bilimsel ve teknik çalışmalar hakkında önemli bilgiler aktarılmış, uluslararası bir platformda tanışma, karşılıklı bilgi ve tecrübe aktarımı sağlanmıştır.

Sonraki kongrede (IMMC'17 - 2014), daha ileri seviyelere ulaşılması hedeflenmektedir.

16.ULUSLARARASI METALURJİ VE MALZEME KONGRESİ
KONGRE YÜRÜTME KURULU

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği