AKP’nin bir gece yarısı operasyonuyla TMMOB’nin yetkilerini kısıtlamaya yönelik yasa değişikliğini protesto eden binlerce TMMOB üyesi 10 Temmuz 2013 tarihinde Ankara’da ve İzmir’de yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe emek-meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler de destek verdi.

Ankara‘da 10 Temmuz Çarşamba günü saat 18.30‘da TMMOB önünde toplanarak buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na yürüyen binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısı taşıdıkları dövizlerle, sloganlarla yasa değişikliğini, TMMOB‘ye bağlı Odaların İstanbul şubelerinin yöneticilerinin gözaltına alınmasını protesto etti. "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Örgüt arama örgüt burada" "TMMOB yürüyor mücadele sürüyor" sloganlarıyla yürüyen TMMOB üyeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önüne siyah çelenk bıraktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde bir açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, AKP‘nin TMMOB‘ye karşı bir darbe yaptığını söyleyerek, "AKP, bu ülkenin mühendis, mimar, şehir plancılarına darbe yapmıştır. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreterimiz ve Makina Mühendisleri Odamızın İstanbul Şube 2. Başkanı Sevgili Arkadaşım Süleyman Solmaz, Elektrik Mühendisleri Odamızın İstanbul Şube Başkanı Sevgili Kardeşim Beyza Metin, Mimarlar Odası İstanbul Şubemizin 2. Başkanı Sevgili Ağabeyim Sabri Orcan, Şehir Plancıları Odamızın İstanbul Şube Sekreteri Sevgili Akif Burak Atlar kardeşim, Şube Sekreter Yardımcımız Sevgili Sezi Toprakçı kardeşim, Taksim Dayanışma Platformunun sözcüsü Sevgili Mücella (Yapıcı) ablam, ve sevgili kızı mimar Canan Yapıcı kardeşim bir toplantıdan çıkıp Gezi Parkı‘na giderken İstiklal Caddesi‘nde göz altına alındılar. Arkadaşlarımızın evleri arandı. Şimdi onlardan bir örgüt yaratılmaya çalışılıyor. Savcı bu işten bir örgüt çıkaracak. Örgüt arıyorsan TMMOB‘ye bak, işte örgüt burada. Bu insanların yüreğinde sadece insan sevgisi var, halkına karşı sorumluluk var. Bu örgütün adı TMMOB Sayın Bakan, Sayın Başbakan; sizin çapınız bu örgüte yetmez" diye konuştu.

 TMMOB üyeleri daha sonra buradan Güvenpark‘a yürüyerek bir forum düzenledi, tepkilerini dile getirdi.

İzmir‘de ise TMMOB üyeleri 19:30 ‘da Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi‘nde toplanıp Gündoğdu Meydanı‘na yürüdüler.

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Hatay Sok No: 10/9 Kızılay 06420 ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği