Artık Odamızın klasik etkinlikleri arasında yerini alan Metalurji Genç’ten Genç Mühendise etkinliklerinin altıncısını on line olarak yaptık.

22 ağustos cumartesi günü on-line yaptığımız MGGM-6 etkinliği saat 11:30 da başladı, hiç ara vermeksizin saat saat 22:00 a dek devam etti.

Gerek Odamız, gerekse de TMMOB tarihinde örneği olmayan bu maraton etkinliğe katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz.

İlk oturum olan Tanışma oturumundan başlayarak oluşan samimi ve sıcak ortam özellikle ilk defa katılan arkadaşların interaktif katılımı ile tüm oturumlar boyunca devam etti.

Saat 11:30’da Oda Başkanımız A. İrfan Türkkolu’nun açış konuşması ile başlayan Tanışma oturumu; katılımcıların kendilerini tanıtmalarının ötesinde, hobileri üzerinden keyifli bir sohbete dönüştü. Adeta ikinici oturuma otomatik geçiş yapıldı.

İkinci oturumda İstanbul Şube başkanımız Turgay Aldı’nın Oda tanıtımının ardından İdil Ceren Kazan, İzel Kocabaş, Nurseli Kuyucuklu ve İrem Yaren Siyah bize Metalurji Genç’i anlattılar. Karşılıklı sohbet tadında keyifli bir oturum oldu.

Üçüncü oturumda Merkez Yönetim Kurulu üyemiz Erman Car Meslek, Mühendislik ve Oda konusunda, önümüzdeki günlerde  kitaplaştırmayı düşündüğümüz, oda tarihine geçecek bir ders verdi. Devamında sorulan sorular ilginin ne denli yoğun olduğunun göstergesi idi.

Dördüncü oturum bu tür etkinliklerimizin vazgeçilmezi olan mesleki gelişmeler konusunda bir sunum idi. Özellikle yeni malzemelerin oluşturulması konusunda, üretimde bir takım ön hazırlık aşamalarını ortadan kaldıracak yazılımın mesleğe uyarlanmasına dayanan bir teknik sunum yapıldı.

Beşinci oturum artık klasikleşen “Meslekte İlk Yıllar” oturumumuz idi. İzmir Şube Sekreterimiz Alişan Yılmaz’ın moderatörlüğünde ki etkinlikte deneyimlerini anlatan genç mühendislerimiz; Semih Karahan, Duygu Alkan ve Koray Alkan idi.

Altıncı oturumumuz olan forumun konusu; “Nasıl bir Üniversite istiyoruz” idi. İrem Yaren Siyah’ın sunumunun ardından Oda Sekreterimiz Ferhat Yaşar’ın moderasyonunda Özerk ve demokratik üniversite mücadelesi, ODTÜ-ÖTK deneyimi ve günümüz üniversite koşulları üzerine farklı görüşlerin tartışıldığı yoğun bir iki saat yaşadık.

Yedinci Oturumda İzmir şube başkanımız Özge Bingöl ve Metalurji genç ODTÜ Temsilcilerinden Ulaş Yaprak’ın moderasyonunda yapılan değerlendirme aynı zamanda on line olarak yapılan değerlendirme anketi ile eşzamanlı yapıldı. Tüm katılımcıların görüş belirttiği bu oturumdaki konuşmacıların içtenliği ve samimiyeti oluşan sıcak aile ortamının somut göstergesi idi.

Son oturum konuğumuz Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir idi.  Yeni yayımlanan “Fırtınadaki arı” kitabından yola çıkarak, Mühendisin toplumsal yaşamdaki yeri, ve geleceğini konuştuğumuz oturum canlı yayın olarak Youtube’tan da yayınlandı. İzleyici soruları ile devam eden yayını Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Meslek Odası çalışmaları içinde; on-line yapılması, on saatten fazla sürmesi ve son oturumun genele açık olarak canlı yayınlanması ile tarihe geçen etkinliği düzenleyen, emek veren ve saatlerce ekran başından ayrılmadan izleyen, söz alıp tartışan, soru soran katılımcılara çok teşekkür ediyoruz. Gençlerimizin bu içten yaklaşımı ve sabrı Odamızın geleceği adına bizlere umut verdi.

TMMOB
METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLERİ ODASI

DERGİ VE ARŞİV TARAMASI

Metalurji dergilerinin 121. sayısından itibaren yazıların tam metinlerinde arama yapabilirsiniz.

Metalurji Dergilerinde Arama:

Yasalar ve Yönetmelikler, Yönetim Organları, Genel Kurul Sonuç Bildirgeleri, Çalışma Raporları, Sektörel Raporlar, Basın Açıklamaları, Dergi Yazı Başlıkları, Kongre Kitap ve CD'leri, Sempozyumlar ve Kütüphanemizde bulunan kitap özetlerinden oluşan arşivimizde arama yapabilirsiniz.

Arşivde Arama:

 


TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası
Kültür Mahallesi, Çaldıran Sokak Nida Apt. NO: 14 / 13 Kızılay
Çankaya ANKARA
Tel: (312) - 425 41 60 ve 419 38 18 Faks: (312) - 418 93 43
E-Posta: Genel Merkez - İstanbul Şube -
İzmir Şube - Bursa Temsilciliği